زیبایی و راحتی هر خانه ای، بستگی مستقیم به نوع دکوراسیون و چیدمان آن دارد.

موارد بسیار زیادی هستند  که می بایست در یک دکوراسیون اصولی مدنظر قرار گیرند؛ اما اگر شما یک فرد مبتدی هستید، همین که این 7 نکته اصلی را رعایت کنید؛ می توانید منزلتان را به راحتی و با کمترین هزینه به صورت حرفه ای دیزاین کنید.

قدم اول: دکوراسیون اتاق / فضای پذیرایی

پذیرایی یکی از مهم‌ترین بخش‌های منازل شناخته می‌شود.

افراد خانواده اکثریت زمان خود را در این فضا سپری می‌کنند. پس اگر قصد ایجاد هرگونه تغییر در منزل خود را دارید، باید این بخش را به عنوان اولین بخش انتخاب کنید.

تغییر رنگ دیوار، تغییر نحوه چیدمان مبلمان، اضافه کردن وسایل تزئینی که با سایر اجزای پذیرایی هارمونی زیبا به وجود می آورد همگی می‌توانند از مواردی باشند که در دکوراسیون داخلی و کلی منزلتان بسیار تاثیرگذار هستند.

قدم دوم: نوع مبلمان و نحوه چیدمان آن

اصلی ترین عنصر دکوراسیون داخلی، مبلمان است.

دقت به سبک مبلمان، رنگ و نوع پارچه آن و نیز نحوه قرارگیری و چیدمان آن در منزل، از نکات اصلی و اولیه یک چیدمان راحت و اصولی هستند.

اغلب مبلمان را در راستای دیوار یا مقابل آنها قرار می‌دهند. یا چندین صندلی را در مقابل آن می‌گذارند. مسئله اینجاست که چیدمان مبلمان به برنامه‌ریزی دقیق و آگاهی از مهم‌ترین نکات دکوراسیون داخلی ارتباط دارد. که از جمله آنان می‌توان به نقطه کانونی، ایجاد زمینه مکالمه افراد و همچنین جریان حرکات افراد اشاره کرد.

قدم سوم: نوع فرش ها و ابعاد آنها

محل مناسب قرارگیری فرش و قالیچه و ابعاد آنها؛ یکی از چالش‌های دکوراسیون داخلی است.

از همین رو باید نهایت ظرافت را در محل قرارگیری و همچنین ابعاد آنها به‌کار بگیرید. برای انتخاب محل مناسب باید به فضایی که در پذیرایی در دسترس دارید، توجه کنید. براساس جدیدترین نکات طراحی داخلی، فرش‌ها باید به گونه‌ای قرار داده شوند که مبلمان در اطراف آنان قرار گیرد.

قدم چهارم: تابلو و دیوارها

در اصول طراحی داخلی مدرن، نباید دیوارها خالی بمانند. در صورت خالی بودن دیوارها، نوعی نقص در طراحی را به میهمانان نشان می‌دهید.

برای دیزاین دیوارها، استفاده از تابلوها بهترین راه حل است.

در انتخاب سبک تابلوها و ابعاد آنها، به نوع و سبک کلی دکوراسیون منزلتان و همچنین هارمونی تابلوها با سایر عناصر دکوراسیون داخلی توجه کنید.

قدم پنجم: نورپردازی

نورپردازی را می‌توان پیچیده‌ترین مسئله در دکوراسیون داخلی دانست.

استفاده از نورهای طبیعی در منازل بهترین و مفیدترین گزینه است اما زمانی که این امر میسر نبوده یا کافی نباشد؛ ضرورت نورپردازی جانبی اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

برای نورپردازی و تکمیل دکوراسیون منزلتان؛ از لوسترهای سقفی، آباژور، دیوارکوب و شمعدانی‌ها می توانید استفاده کنید.

قدم ششم: رنگ آمیزی

یکی از مواردی که طراحان داخلی در حین بازسازی و طراحی دکوراسیون به آن اهمیت می‌دهند، انتخاب رنگ مناسب است. براساس جدیدترین نکات دکوراسیون داخلی 2021، بهره‌گیری از کنتراست رنگ‌های خنثی خصوصا در فضای پذیرایی منزل، معمول است. در واقع طراحان در تلاش‌اند تا از این طریق به مفهومی غنی و آرام در فضا دست پیدا کنند.

در این میان می‌توان به رنگ‌هایی از جمله سفید، کاراملی، آبی و حتی خاکستری در کنار هم اشاره کرد. این رنگ‌ها کانسپت‌های رنگی بسیار زیبایی را به وجود می‌آورند.

مایان چوب، طراح و تولید کننده مبلمان نئوکلاسیک لاکچری