خرید لوستر برای هر یک از بخش‌های خانه، اصول و نکات خاصی دارد که اگر رعایت نشوند باعث سردرگمی و آشفتگی در دکوراسیون منزلتان خواهد شد.

یک لوستر بزرگ با لامپ‌های فراوان  گزینه مناسبی برای یک اتاق خواب نیست. یک لوستر تک‌لامپی در مرکزیت یک سقف بلند هم خنده‌دار خواهد شد.

برای خرید لوستر مناسب برای هر قسمت از منزل باید نکاتی را در نظر داشته باشید.

اتاق پذیرایی:

گزینه‌های مختلفی برای انتخاب لوستر اتاق پذیرایی وجود دارند.

برای مثال، لوسترهای اتاق پذیرایی می‌توانند از میان سبک‌ها و مدل‌های زیر انتخاب شوند:

1- لوستر مدل لاله:

این نوع از لوسترها مناسب فضاهایی با دکوراسیون سنتی هستند. روی لاله‌ها معمولاً طرح‌هایی با دست کشیده شده و همین طراحی‌ها در پخش نور هم تاثیر فوق‌العاده‌ای می‌گذارند. لوسترهای لاله‌ای معمولاً وزن زیاد و ابعاد حجیمی دارند. قیمت این سبک از لوسترها معمولا از طیف متوسط رو به بالا تا زیاد تعریف می‌شود. لوسترهای لاله در جنس‌های مختلفی مثل: برنزی، برنجی، نقره یا آب‌طلا ساخته می‌شود.

2- لوسترهای کریستالی:

لوسترهای کریستالی برای خانه‌هایی با دکوراسیون کلاسیک مناسب هستند. این لوسترها هم مانند لاله‌ها بزرگ و سنگین بوده و برای سقف‌هایی بلند و فضاهای بزرگ مناسب هستند.

کریستال‌ها در انعکاس درخشان نور اثر مثبتی دارند اما اگر گرد و غبار روی آنها بنشیند و تمیز نباشند یا کریستال به کار رفته در ساخت لوستر، قلابی و نامرغوب باشد، نور منعکس‌شده کدر خواهد بود.

3- لوسترهای شِید یا کلاهک‌دار:

لوسترهای شیددار یا لوسترهایی که هر شاخه از لامپ آن را کلاهکی مانند شید یک عدد آباژور کوچک در آغوش گرفته است، بیشتر مناسب کلاسیک پسندان هستند.

این سبک از لوسترها که نور را تلطیف می‌کنند و از پخش نور به صورت مستقیم جلوگیری به عمل می‌آورند، واقعاً زیبا و چشم‌نوازند. اگر دوست دارید به سراغ این دست از لوسترها بروید اما از طرفی نور زیاد را بیشتر می‌پسندید، باید حواستان باشد که در نورپردازی از مکمل‌هایی مانند هالوژن و دیوارکوب و… هم استفاده کنید تا فقدان نور مستقیم این لوسترها جبران شود.

اتاق نشیمن:

اتاق نشیمن معمولا فضایی است که از آن نسبت به فضاهای دیگر منزل بیشتر استفاده می‌شود؛ تماشای تلویزیون، مطالعه، دور هم نشستن و گپ زدن و … معمولاً در این بخش از خانه صورت می‌گیرد. تلفیق نور لوستر، دیوارکوب و آباژور در اتاق نشیمن می‌تواند به تناسب نورپردازی و زیباتر شدن فضای این قسمت از خانه کمک کند و اما لوسترهای پیشنهادی برای این بخش از منزلتان:

1- لوسترهای کروی و توپی:

لوسترهایی که به شکل کره یا احجام هندسی دیگر ساخته می‌شوند به فضا حالت مدرنی می‌دهند و آن را جذاب‌تر می‌کنند. تنوع لوسترهایی که به شکل‌های هندسی ساخته می‌شوند بسیار زیاد است و باید بنا به ارتفاع سقف، میزان نور دلخواه و نکاتی که در قسمت‌های قبلی عنوان شد از میان مدل‌های مختلف، گزینه مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید.

2- لوسترهای فانتزی:

برای اتاق نشیمن و هال که حالت غیررسمی‌تری دارد، استفاده از طرح‌های فانتزی هم ایده خوبی خواهد بود. تنوع طرح‌های فانتزی برای انتخاب لوستر اتاق نشیمن بسیار زیاد است. لوستر‌هایی که دارای شیدهای چندشاخه هستند، میله‌هایی که روی آنها لامپ‌های مختلف تعبیه شده و انواع مختلفی از ایده‌های فانتزی طراحان خلاق می‌تواند به زیبایی، اتاق نشیمن را برایتان جذاب و دوست‌داشتنی کند. یادتان نرود رنگ در انتخاب لوستر هال و نشیمن نکته مهمی است و باید تناسب رنگ‌های مکمل یا متضاد را برای فضایتان در نظر بگیرید.

اگر فضای پذیرایی و هالتان از هم جدا نیست و دیواری بین این دو فضا وجود ندارد، مهم است که بین لوستر هال و پذیرایی‌تان تناسب برقرار کنید. اینکه هر دو جفت باشند قاعدتا انتخاب هوشمندانه‌تری است.

آشپزخانه:

در فضای آشپزخانه و میز غذاخوری، استفاده از لوستر بیشتر برای معطوف کردن نور به نقطه‌ای خاص است. با توجه به این نکته کلیدی مدل های زیر را پیشنهاد می کنیم:

1- لوسترهای آویزی:

لوسترهای آویزی برای نصب در آشپزخانه، بالای میز آن یا در مرکزیت سقف انتخاب خوبی است.

در بالای میز غذاخوری یا سطح اوپن هم می‌توان از لوسترهای آویز استفاده کرد. این سبک از لوسترها باعث متمرکز کردن نور روی میز، اوپن و میز غذاخوری می‌شوند و جلوه زیبایی پیدا می‌کنند. برای قسمت میز غذاخوری می‌توانید از چند لوستر آویزی کوچک که با فاصله کمی از میز آویزان هستند، بهره ببرید. چند لوستر آویزی کوچک بالای اوپن یا جزیره آشپزخانه هم می‌تواند شکل و شمایل شیک و جذابی به فضا بدهد. اگر لوسترهای آویزی که برای این قسمت‌ها انتخاب می‌کنید، ویژگی کوتاه و بلند شدن داشته باشند، خیلی بهتر خواهد بود. در این صورت به انتخاب خود و بنا به ارتفاع سقف می‌توانید، لوستر را به حالت کوتاه‌تر یا بلندتر دربیاورید.

2- لوستر با حباب‌های سرپایین:

لوسترهایی که حباب سرپایین دارند برای آشپزخانه و میزغذاخوری مناسب‌تر هستند زیرا نور را به سمت سوژه که غذای روی میز غذاخوری یا میز آشپزخانه است، متمرکز می‌کنند. اگر ویترین یا کابینت‌های شیشه‌ای هم دارید، استفاده از لامپ‌های رنگی داخل کابینت و ویترین، نمای خوبی به محیط خواهد داد. ترکیب هالوژن‌ها با لوسترهای آویز در آشپزخانه و فضای اوپن و میز غذاخوری هم بسیار چشم‌نواز می‌شود. امتحانش کنید!

اتاق خواب:

اتاق خواب برای استراحت، آماده شدن، آرایش کردن، مطالعه و… استفاده می‌شود. پس نباید نوری که در آن وجود دارد، خیلی زیاد و مستقیم در فضا پخش شود. در اتاق خواب‌ها معمولاً آینه هم پیدا می‌شود. پس یک نیروی کمکی فوق‌العاده برای نورپردازی در خدمت شما قرار دارد. باید لوستر و لامپ‌هایی برای اتاق خواب انتخاب کنید که با انعکاس در آینه، فضا را روشن و دلباز جلوه می‌دهند

1- لوسترهایی با حباب و کلاهک سربالا:

اگر اتاق خوابتان دقیقا با نامش هماهنگی دارد و فقط برای خوابیدن و استراحت مورد استفاده قرار می‌گیرد، بهتر است از لوسترهایی با حباب یا کلاهک سربالا استفاده کنید تا تمرکز نور بیشتر روی سقف باشد و نور مستقیم و شدید روی تخت نیافتد. در این صورت برای مطالعه شبانه می‌توانید از آباژور یا دیوارکوب‌ها استفاده کنید و برای رفع کمبود نور در هنگام حاضر شدن یا آرایش کردن هم از هالوژن‌ها و نورهایی که در بالای میز آرایش نصب می‌شود، استفاده کنید.

2- لوسترهایی با حباب و کلاهک سرپایین:

اگر اتاق خوابتان صرفاً برای خوابیدن نیست و برای کار کردن و درس خواندن و… هم از آن استفاده می‌کنید، بهتر است لوسترهایی با حباب و کلاهک سرپایین خریداری کنید. در این صورت، نور کافی در اختیار خواهید داشت.

مایان چوب، طراح و تولید کننده مبلمان نئوکلاسیک لاکچری