دکوراسیون به سبک نئوکلاسیک (نیمه کلاسیک)

در سبک کلاسیک همانند معماری کلاسیک، عظمت و شکوه دیده می شود و می توان به راحتی در دکوراسیون کلاسیک ابهت را نظاره گر بود.

طراحی داخلی به سبک کلاسیک بر اساس اهداف آرمانی امپراطوری یونان و روم، یعنی «نظم، تقارن و تعادل» بنیان گذاری شد.  عنصر اصلی در سبک کلاسیک استفاده از نقطه «کانونی» در محدوده ای است که در آن تعادل بصری ایجاد شده است.

با توجه به تغییراتی که در سبک زندگی امروزی اعم از فضاهای محدودتر چیدمان و نیز سبک مینیمال زندگی ایجاد شده؛ اگر انتخاب شما برای دکوراسیون منزلتان، سبک کلاسیک اما با خلوتی و ظرافت مدرن تری است؛ پیشنهاد ما به شما اجرای دکوراسیون نیمه کلاسیک (نئوکلاسیک) است.

در این سبک دکوراسیون می بایست 4 اصل مهم را در نظر داشته باشید:

1- مهم ترین اصل، انتخاب مبلمان است.

استفاده از مبلمان کلاسیک و رسمی اما بدون منبت کاری های حجیم و رنگ‎‌های گرم مانند کرم، قهوه‌ای، بژ و طلایی با پارچه های طرح دار، یکی از بهترین انتخاب‌ها در این سبک دکوراسیون است.

2- تناسب پرده ها و فرش با مبلمان:

به این موضوع مهم دقت داشته باشید که بهتر است از انتخاب فرش و پرده های متناسب با دکوراسیون کلاسیک و مدرن، در دکوراسیون نیمه کلاسیک خودداری کنید. البته این موضوع استثنائاتی نیز دارد.

بهترین گزینه برای پرده، انتخاب نوعی پرده به سبک مدرن در کنار یک تزیین سبک مانند والان یا کتیبه ساده است که نمای کاملاً مدرن پرده های ساده را از میان بردارد.

دقت کنید که از هیچ گونه اکسسوری طلایی رنگ یا تزیینات پر کار یا شبه سلطنتی در هیچ یک از بخش های دیزاین نیمه کلاسیک و همچنین پرده ها نبایستی استفاده شود.

به علاوه، تزیینات ذکرشده برای پرده همانند والان یا کتیبه در نهایت سادگی بوده و طراحی و نقوش خاصی نبایستی بر روی آن‌ها درج شده باشد.

در خصوص انتخاب فرش در دکوراسیون نیمه کلاسیک این موضوع را مدنظر داشته باشید که این فرش به هیچ وجه نباید از نمونه های کاملاً مدرن و یا کاملاً سنتی باشند. فرش های دستبافت یا فرش های فانتزی نمی توانند در این نوع دیزاین نمای مناسبی داشته باشند.

البته برای بخش های کوچکی از پذیرایی به عنوان مثال میزغذاخوری یا فرش نشیمن ممکن است بتوانید از فرش های دستباف با رنگ های متمایل به تیره استفاده کنید، اما استفاده از فرش ایرانی یا فانتزی در بخش اصلی پذیرایی، دیزاین نیمه کلاسیک را زیر سؤال خواهد برد.

3- در انتخاب رنگ برای اجرای دکوراسیون نیمه کلاسیک محتاط باشید:

دو نکته مهم را در انتخاب ست رنگی برای دیزاین نیمه کلاسیک مدنظر داشته باشید:

1- از رنگ های محدود و اندک در این سبک استفاده کنید.

2-  از رنگ های ترکیب شده با رنگ خنثی و ملایم شده بایستی در این سبک استفاده شود.

استفاده از رنگ های تیره و شارپ مانند زرد تیره یا قرمز روشن، جلوه ای مدرن به فضای منزل می دهد که با ویژگی های دیزاین نیمه کلاسیک همخوانی ندارد و بایستی این رنگ ها با ترکیب با رنگ‌هایی نظیر سفید، خاکستری و مشکی به ترکیبی با تعادل و آرامش بیشتر دست یابند.

استفاده از رنگ های متعدد و فضای دیزاین شده از مجموعه رنگ ها نیز، از ویژگی های سبک کلاسیک بوده و آرامش و خلوتی دکوراسیون نیمه کلاسیک را برهم می زند.

4- یک اکسسوری نامناسب، همه زحماتتان را به باد می دهد:

استفاده از تزیینات و اکسسوری های مربوط به سبک کلاسیک در دکوراسیون نیمه کلاسیک ممنوع!

قاب‌های پرکار، تزیینات طلایی رنگ، اکسسوری های سنتی نظیر تابلو فرش های ایرانی، بوفه‌های خراطی‌شده و چنین اکسسوری هایی می توانند به آسانی جلوه دیزاین نیمه کلاسیک را بر هم بزنند.

بهترین اکسسوری ها در چیدمان نیمه کلاسیک، استفاده از تزیینات به سبک مدرن اما با سادگی یا تزیین سنتی هستند.

به عنوان مثال آینه های دکوراتیو ساده بدون تزیینات خاص یا گلدان‌های ساده با اشکال هندسی و طراحی‌های غیر انتزاعی می توانند به آسانی جلوه این نوع دکوراسیون را حفظ کنند.

مایان چوب، طراح و تولید کننده مبلمان نئوکلاسیک لاکچری