یکی از مزایای استفاده از فرش به عنوان یک المان در دکوراسیون داخلی منزلتان؛ این است که به تعریف یک فضا کمک می کند و مرز‌ها را مشخص می نماید.

زمانی که میخواهید فرشی را انتخاب کنید باید به فضایی که برای پهن کردن فرش دارید، مبلمانی که میخواهید دور یا روی آن بچینید و از همه مهم‌تر ارتباط و تعادل میان این دو توجه کنید.

از آنجا که سایز فرش تا حد زیادی به چیدمان مبلمان ارتباط پیدا می کند پیش از اقدام به خریداری فرش، مبلمان منزلتان، ابعاد و اندازه آنها و نحوه چیدمانشان را در نظر بگیرید.

ابعاد، طرح و رنگ و همینطور محل قرارگیری فرش می تواند تاثیر مهمی در تغییر و تحول یک فضا داشته باشد.

در ادامه؛ مطالبی در ارتباط با نحوه انتخاب صحیح فرش برای فضاهای مختلف و با اندازه‌های متفاوت در بخش های مختلف منزلتان آورده ایم. با مایان چوب همراه باشید.

1- اتاق نشیمن کوچک تا متوسط

یک فرش بزرگ که همه مبلمان داخل آن جای بگیرند محدوده نشیمن شما را در اتاق نشیمن با پلان باز مشخص می کند.

یک فرش شش متری معمولاً برای چنین فضایی مناسب است تا پشت مبل در لبه فرش قرار بگیرد.

2- پذیرایی 

برای چیدمان پذیرایی، در صورتی که فضای بزرگتری در اختیار دارید و مبلمان هم بزرگ هستند فرش را به گونه‌ای انتخاب کنید که پایه‌های جلویی مبل روی لبه فرش قرار بگیرد و فرش زیر مبلمان نرود.

اینکار مبل و فرش را در محدوده تعریف شده نشیمن قرار می دهد و یک فضای بزرگ را هم پر می کند بدون اینکه لازم باشد فرش بزرگتری بخرید.

معمولاً فرش ۶ یا ۹ متری برای فضاهای بزرگ کافی است.

3- فرش برای مبلمان L شکل 

برای مبلمان L شکل توجه کنید که طول بلندتر فرش در راستای طول مبل قرار بگیرد. مبل L را کنج یک لبه فرش قرار دهید.

Inspiring Small Narrow Living Room Design Ideas Offer Long White regarding The Small Rectangular Living Room Decorating Ideas - Home Decorating Ideas

4- فضای غذاخوری 

از آنجا که در بیشتر منازل، فضای مشخصی به غذاخوری اختصاص داده نمی شود و به ویژه در فضاهای پلان باز و بزرگ؛ یک فرش می تواند قسمت غذاخوری شما را تعریف کند و غذاخوری را از آشپزخانه و نشیمن و فضاهای کنار آن جدا کند.

برای اینکار فرش به اندازه‌ای که میز و صندلی غذاخوری کاملا روی آن قرار بگیرد انتخاب کنید.

نکته بسیار مهم و اصلی که در این حالت باید در نظر داشته باشید این است که فرش دور صندلی‌ها باید به حدی باشد که بعد از بیرون کشیدن صندلی‌ها از فرش خارج نشود و همچنان روی فرش باشد. یعنی برای پهن کردن فرش زیر میز و صندلی غذاخوری فضای حرکتی برای صندلی‌ها را در نظر داشته باشید. زمانی که صندلی ها زیر میز قرار گرفته‌اند حداقل ۵۰ سانتی متر از پایه‌های عقبی صندلی باید  دورتادور فرش باشد.

همینطور به مدل میزتان دقت کنید. برای میزهای گرد، از فرش های گرد استفاده کنید.

5- اتاق خواب

فرش یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کفپوش اتاق خواب است چون علاوه شیک بودن؛ فضای نرم و راحت‌تری را به وجود می‌آورد. سایز فرشی که در اتاق خواب پهن می کنید بستگی زیادی به اندازه اتاق دارد به خصوص فضایی که در پایین تخت باقی می ماند.

شما فرشی لازم دارید که از پایه‌های جلویی میزهای کنار تختی شروع شود و حداقل ۵۰ سانتی متر دور تا دور نیز ادامه داشته باشد.

می توانید کل فضای زیر تخت را هم فرش نکنید، اما مناسب است فرش را طوری قرار دهید که تا خارج از لبه بیرونی تخت را بپوشاند

6- اتاق کودک

از فرش های کوچک زیبا و رنگارنگ برای ایجاد نقطه کانونی و یک عنصر دکوراتیو زیبا استفاده کنید.

به خاطر حساسیت پوست کودکان و این که با فرش ارتباط مستقیم خواهند داشت؛ دقت کنید که متریال فرش اتاق کودکتان نرم و لطیف باشه.

7- راهرو و ورودی ها

بعد از نشیمن، ورودی از بهترین فضاها برای پهن کردن یک فرش زیبا و شیک است (به فرم و ابعاد رانر). برای چنین فضاهایی چون ابعاد خاص محسوب می شود میتوانید از قالیچه‌های متری استفاده کنید. به این ترتیب دستتان باز است که آنچه برای فضایتان مناسب تر است را انتخاب کنید. یک قالیچه با ابعاد استاندارد و معمول حدود ۸۰ سانتی متر عرض و ۲.۵ تا سه متر طول دارد و برای فضای ورودی مناسب است.

8- فضاهای بلااستفاده و پرت

ممکن است کنج یا قسمتی در منزل شما وجود داشته باشد که کاربری تعریف شده‌ای نداشته باشد یا اصطلاحاً شما این قسمت از منزلتان را پرتی بنامید. اما همین فضاها با یک دیزاین داخلی درست می توانند معنا پیدا کنند. شما این کار با استفاده از یک فرش که به تعریف فضا کمک می کند می توانید انجام دهید. با استفاده از یک فرش کوچک گرد یا قالیچه و یک صندلی یک فضای اختصاصی جذاب برای مطالعه، استراحت و چرت نیم روزی در داخل یک فضای بزرگ مثل نشیمن یا اتاق خواب تعریف کنید.

این روش می تواند برای یک میز تحریر در کنج اتاق برای به وجود آوردن حریم و مرز فضای کاری در نشیمن یا اتاق خوابتان؛ و برای یک نیمکت کوچک قرار گرفته در کنج یک فضا، به کار بیاید. به طور معمول آنچه که برای ایجاد چنین فضایی نیاز دارید، یک فرش گرد با ابعاد ۱.۲ در ۱.۴ متر، یک صندلی راحتی و یک چراغ مطالعه است.

مایان چوب، طراح و تولید کننده مبلمان نئوکلاسیک لاکچری