در بخش اول مطلب تفکیک فضا در منازل، به استفاده از انواع مختلف پارتیشن ها پرداختیم.

اما تفکیک فضا در خانه های مدرن و زندگی امروزی؛ نه تنها محدود به استفاده از دیوار و پارتیشن نیست؛ بلکه با روش های بسیار ساده تری هم امکان پذیر است.

در این مطلب تعدادی از این روش ها را با هم مرور می کنیم.

1) تفکیک فضا با استفاده از سطوح

ایجاد فرو رفتگی و بیرون زدگی در سطوح یا به عبارت دیگر همان اختلاف سطح در قسمتی از زمین یا دیوار هم می تواند یک عامل قوی در تفکیک فضایی به شمار رود. این ایده بسیار خلاقانه است و بدون احتیاج به ایجاد یک فضای کاملا جدید اجرا می شود. در مواجهه با اختلاف سطوح در یک محیط، گویی در حال انتقال از فضایی به فضای دیگر هستید.

2) استفاده از متریال مختلف جهت تفکیک فضا 

یکی از ایده های مناسب جهت تفکیک فضاهای داخلی، استفاده از چند نوع متریال در هر فضای جداگانه ست.

مثلاً می توانید در آشپزخانه از کفپوش سنگ یا سرامیک استفاده کرده و در پذیرای از پارکت یا بالعکس.

همینطور استفاده از کفپوش های مختلف که روی سطوح قرار می گیرند مثل فرش با متریال های مختلف یا انواع موکت ها، یک روش بسیار ساده جهت جداسازی بخش های مختلف منزلتان به شمار می روند.

3) تفکیک فضا با استفاده از رنگ های مختلف و متنوع

روش دیگری که به وسیله آن می توان فضا را به سادگی کرد، تغییر رنگ در بخش های مختلف منزل است. این متد از لحاظ بصری تاثیر فراوانی در ایجاد تمایز میان قسمت های مختلف دارد. می توان این تغییر را به یک وجه دیگر مثل دیوار نیز بسط داد. هر چه میزان کنتراست دو رنگ یا متریال استفاده شده بیشتر باشد، تاثیر بصری این روش نیز در جدا کنندگی بالاتر خواهد رفت.

4) استفاده از سقف های کاذب جهت بخش بندی فضاها

تغییر ارتفاع سقف نیز می تواند در تشکیل یک مرز فضایی موثر واقع شود. شما با دیدن فضایی که با سقف کاذب متمایز شده است، ناخودآگاه متوجه می شوید که کاربری محیط در آن قسمت متفاوت است. این خصوصیت اگر به طور همزمان همراه با تغییر رنگ یا بافت به نمایش گذاشته شود، تاثیر بیشتری پیدا خواهد کرد.

5) تفکیک فضا با نورپردازی

نور هم می تواند تا حدودی یک فضا را تعریف کرده و یا آن را بولد کند. چشم انسان به صورت ناخودآگاه فضاهای دارای میزان نور متفاوت را از سایر فضاها متمایز تشخیص می دهد؛ بنابراین زمانی که یک فضا را با نور کمتر یا بیشتر طراحی می کنید، به عبارتی آن فضا را از بقیه قسمت های محیط جدا کرده اید. همچنین اگر یک فضای از قبل تعریف شده را به صورت خاص نورپردازی کنید، عملا روی وجه تمایز و تعریف آن فضا تاکید کرده اید. نور با وجود اینکه خاصیت مادی یک متریال را ندارد، یک کاراکتر قوی در تعریف فضاهای مختلف به شمار می آید.

6) چیدمان مبلمان یک روش تفکیک فضا

با استفاده از چیدمان مبلمان منزلتان نیز می توانید به راحتی یک تفکیک فضای بسیار ساده را اجرا کنید.

اگر چیدمان مبلمان و غذاخوری به صورت اصولی و با توجه به فضای منزلتان صورت گیرد،خود به خود یک تفکیک فضای ساده بدون استفاده از المان های خارجی برایتان امکان پذیر می شود.

اگر فضای بیشتری در اختیار دارید حتی می توانید فضای پذیرایی و نشیمن (تماشای تلویزیون) را با دو سبک یا رنگ مختلف مبلمان از هم متمایز کنید.

فضای غذاخوری نیز به سادگی قابل تفکیک است. اگر با در نظر گرفتن اصول دکوراسیون، مبلمان غذاخوری را به همراه کفپوش مربوطه در بخش خودش چیدمان کنید.

مایان چوب، طراح و تولید کننده مبلمان نئوکلاسیک لاکچری