برای تفکیک فضا در خانه های امروزی؛ اجباری به استفاده از دیوار نیست؛ دیوار کشیدن بین قسمت های مختلف یک فضا هم پرهزینه بوده و هم باعث قطع ارتباط بصری فضاهای مختلف خانه می شود.

راهکارهای جالب و خلاقانه تری هم برای تفکیک فضاهای داخلی منزل وجود دارد. که در قسمت اول این مطلب به مقوله استفاده از انواع مختلف پارتیشن ها می پردازیم و در قسمت بعدی؛ روش های مختلف دیگر را مطرح می کنیم.

پارتیشن ها یکی از محبوب ترین تفکیک کنندگان فضا هستند. شباهت زیاد پارتیشن به دیوار باعث شده در بسیاری از فضاهای امروزی با آن ها رو به رو شوید. زمانی که نیاز به تفکیک فضا های داخلی منزلتان از همدیگر دارید، اما می خواهید این کار را به نحوی انجام دهید که ارتباط بصری به طور کامل از بین نرود، پارتیشن یکی از گزینه های اصلی خواهد بود.

1) پارتیشن ها با متریال چوب، MDF یا حصیر

انواعی از پارتیشن ها هستند که از کنار هم قرار گرفتن تعدادی عناصر مشابه با بافت های مختلفی از انواع چوب یا اقلام مشابه آن به وجود آمده اند. این مدل پارتیشن ها زمانی مطلوب می باشند که می خواهید ارتباط بصری با فضای مقابل را حفظ کنید. طرح، جنس و بافت این پارتیشن ها از تنوع زیادی برخوردارند و گزینه های زیادی در اختیار شما می گذارند.

2) پارتیشن های فلزی 

این نوع پارتیشن ها هم بستگی به فضای منزل شما می توانند استفاده شوند.

اگر فضای مدرن و مینیمالی دارید، پیشنهاد ما استفاده از پارتیشن های فلزی برای تفکیک فضاهای داخلی منزلتان است.

حسی مدرن و نو را به کمک انواع مختلف پارتیشن های فلزی می توانید در منزلتان ایجاد کنید.

3) پارتیشن های سبز و زنده با گیاهان

اگر به گیاهان علاقه دارید، می توانید برای تفکیک فضا از آن ها کمک بگیرید.

پارتیشن های مخصوصی وجود دارند یا خودتان می توانید بسازید که هم تفکیک کننده فضای شما باشند و هم طراوت را به محیط منزلتان هدیه دهند.

پس اگر می خواهید یک پارتیشن سبز داشته باشید که فضای اتاق را زنده کند، این گزینه را در خاطر داشته باشید.

4) پارتیشن های متحرک و چند منظوره

اکثر پارتیشن ها در محل خود ثابت هستند؛ با این وجود، مدل های دیگری نیز وجود دارند که می توانند متحرک باشند. این دسته برای فضاهایی مناسب هستند که می خواهید روی تنظیم پهنایشان کنترل داشته باشید و یا حتی گهگاه و به صورت موقت آن ها را آزاد بگذارید.

علاوه بر آن بعضی از این پارتیشن های متحرک به عنوان میز یا نگهدارنده اقلام دکوری یا چیدمان وسایل منزل می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

5) پارتیشن های شیشه ای

پارتیشن های شیشه ای نوع دیگری از پارتیشن ها هستند که ارتباط بصری را به طور کامل برقرار می سازند و بیشتر به این جهت مورد استفاده قرار می گیرند که سطح دسترسی به یک فضا مشخص شود.

یک محیط اگر با هدفی غیر از قطع ارتباط بصری طراحی شود، می تواند شفاف باشد. محیط های شفاف با حفظ امتداد خطوط فضای کلی، به بزرگ تر نشان دادن محیط کمک می کنند.

می توانید از شیشه های رنگی استفاده کنید یا با نصب استیکر و نقاشی روی شیشه، این تقسیم فضا را زیبا و خلاقانه تر کنید.

6) پارتیشن های با شلف و اقلام دکوری 

روش دیگری که می توان از آن جهت تفکیک فضا استفاده کرد، تعبیه یک شلف در فضای مابین دو فضاست. شلف ها علاوه بر کاربرد زیبایی شناسانه ای که دارند، از قابلیت تفکیک نسبی فضا نیز برخوردارند.

زمانی که یک شلف را بین دو فضا قرار می دهید، یک مرز ظریف حاصل می شود که به راحتی می توان ارتباط را بین دو طرف آن احساس کرد.

مایان چوب، طراح و تولید کننده مبلمان نئوکلاسیک لاکچری