روستیک (Rustic) کلمه‌ای لاتین بوده که در لغت به معنی روستا ترجمه می‌شود. سبک روستیک به معنی سبک روستایی برگردان می‌شود. اما روستیک در معنی معماری دو تعریف جداگانه دارد.

1- روستیک، یک روش سنگ تراشی بوده است که عمدتاً در معماری رنسانس مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

2- یک سبک معماری غیر رسمی در آمریکا و کانادا بوده که تغییرات گسترده‌ای را به خود دیده است.

در این مطلب منظور ما از  سبک روستیک، سبک کوراسیون روستایی است که براساس زیبایی‌های طبیعی و طبیعتی زیبا بنا نهاده شده و با الهام گرفتن از مواردی ساده از دل طبیعت، خود را در دل طراحان و علاقه مندان به چنین سبک‌هایی جای داده است.

1- المان‌های مختلف با متریال طبیعی مثل چوب

به احتمال زیاد استفاده از مؤلفه‌های طبیعی خام و دست نخورده یکی از مهمترین عواملی است که یک خانه را به سبک دکوراسیون روستیک نزدیک‌تر می‌کند.

طبیعی بودن این عناصر در خانه ظاهر محیط را به سمت و سوی چیزی که از روستا و یا اطراف آن در ذهن دارید هدایت می‌کند و همین موضوع کار را برای طراحی روستایی آسان می کند.

این المان‌های خام همواره در دسترس نیست و ممکن است نیاز به تهیه آن‌ها از مکان‌های خاص و یا طبیعت گردی داشته باشید. مانند چوب‌های برش خورده برای دیوارپوش ها  یا شلف های دیواری تزئینی و کاربردی، پشم گوسفندان برای ساخت بالشت و …

2- شومینه با سوخت طبیعی

شومینه‌ها امروزه در خانه‌هایی با سبک دکور مینیمال یا حتی سنتی نصب و راه اندازی می‌شوند و دارای انواع متفاوتی هستند. برقی، گازی، دیجیتالی و …

اما شومینه‌ای که در ذهن طراح سبک دکور روستیک در حال ساخت و پیاده سازی است چیزی فراتر از مواردی است که گفته شد. این شومینه باید حس طبیعی خود را به کسانی که دور تا دور آن نشسته‌اند منتقل کند و گرما بخش آن جمع باشد. پس باید کاملاً طبیعی ساخته شده باشد و کاملاً طبیعی گرما خلق کند. در این طورت شومینه‌ای سنگی که با سوزاندن چوب گرمابخشی می‌کند تنها گزینه برای خانه‌ای روستایی خواهد بود.

3- دیوارهای پنلی چوبی 

این نوع معماری که از پنل‌های چوبی برای طراحی دیوارهای خانه استفاده شود مسلماً شما را به وجد خواهد آورد.

دلیل این که همین پنل‌ها در خانه‌ای مدرن نیز به کار می‌رود ولی این تأثیر را ندارد در این است که متریال یا جنس چوبی که در پنل دیوار به کار می‌رود و کارهایی که بر روی چوب‌های صنعتی انجام می‌شود، آن‌ها را از بکر بودن و اصالت دور کرده و حسی مصنوعی به محیط می‌دهد. اما در سبک دکوراسیون روستیک این گونه نیست. زبری و خشن بودن چوب این دیوارپوش ها با لمس آن‌ها کاملاً قابل حس کردن است و طبیعی بودن آن را به رخ می‌کشد.

4- دکوری ها و تزئینات با رنگ های طبیعت

استفاده از رنگ‌های موجود در طبیعت بهترین راه برای ورود فضای خارج از خانه به داخل است تا خانه‌ی رؤیایی که می‌خواهید سبک دکوراسیون روستیک را در آن پیاده کنید، بیارایید.

رنگ سنگ‌هایی که از بیرون وارد خانه می‌کنید، نوع چوب‌هایی که به عنوان دکور یا ابزار در خانه به کار می‌گیرید، الیاف و پارچه‌هایی که در خانه مورد استفاده قرار می‌دهید و بسیاری از این دست موارد باعث می‌شوند که خانه‌ای روستایی با رنگ‌های طبیعی داشته باشید بدون آن که نیازی به اضافه کردن  رنگ‌های مصنوعی و غیر طبیعی داشته باشید. برای تابلوهای خود نیز سعی کنید از آثاری استفاده کنید که طراحان و نقاشان آن از رنگ‌های طبیعی بهره برده‌اند تا در این مورد نیز حق یک خانه روستایی را به درستی ادا کرده باشید.

5- قطعات خشن و حجیم

در خانه‌های امروزی لوازم ریز و تجملاتی بسیار پرکاربرد بوده و مورد علاقه مصرف کننندگان نیز واقع شده است. اما در نقطه مقابل بیشتر ابزار و لوازم در خانه‌های روستایی بزرگ، حجیم و با اشکال غیر منظم قرار دارد.

پس شما نیر برای این که خانه خود را به چنین دکوراسیونی نزدیک کنید باید به سراغ لوازمی این چنینی بروید. میزهای بزرگ، صندلی‌های خاص، تابلوها یا آباژورهای سایز بزرگ و حتی گلدان‌های خاص و خشن. با رعایت اصول کلی و پرهیز از بزرگنمایی بیش از حد؛ به راحتی می‌توانید لوازم مورد نیاز خود را تهیه کنید.

6- ترکیبی از چوب و سنگ

خانه‌های روستایی را معمولاً با چوب و سنگ می‌سازند، اما زندگی شهری مانع از این می‌شود که ما نیز خانه‌های خود را با چنین لوازمی بسازیم.

یکی بحث امنیت سازه و دیگری احتمال تغییر و تحول در دکوراسیون آینده، باعث می‌شود تا خانه را با چارچوبی استاندارد به سبک دکور روستیک نزدیک کنیم. اما برای این که از دکور روستایی نیز دور نشویم باید نسبت استفاده از چوب و سنگ را در خانه رعایت کنیم تا از نظر بصری، فضای خانه به هدف مورد نظر نزدیک شود.

استفاده از ستون‌های چوبی و یک دیوار سنگی از مواردی است که باعث می‌شود استانداردها رعایت شده و خانه نیز به سبک روستایی و مورد علاقه ما نزدیک‌تر شود.

7- طیف متنوع از انواع چوب با رنگ های طبیعی

در مجموع رنگ چوب جز مواردی است که زیبایی خاصی به خانه می‌بخشد و حس طبیعی بودن در فضای خانه به وجود می‌آورد، اما در خانه‌های روستیک چوب به خودی خود نفش بزرگی را بازی می‌کند.

در این شرایط است که باید از چوب بیشترین کارایی آن را مورد استفاده قرار داد. یکی از مواردی که این کارایی را افزایش می‌دهد استفاده از رنگ طبیعی چوب است. رنگ چوب خام بسیار ساده و خنثی است و چشم را اذیت نمی‌کند و اغراق در آن دیده نمی‌شود به همین دلیل مناسب یک خانه روستایی است. شرط استفاده از چوب خام یا چوب به رنگ اصلی این است که تمام خانه را با یک رنگ از چوب پوشش ندهیم و با استفاده از ایجاد یک طرح زیبا و از پیش تعیین شده طیف‌های رنگی متنوعی را مورد استفاده قرار دهیم. چوب‌های کاج، بلوط، گردو از جمله چوب‌هایی هستند که رنگ طبیعی آن‌ها بسیار زیبا بوده و نیازی به تغییر در ساختار آن‌ها نیست.

مایان چوب، طراح و تولید کننده مبلمان نئوکلاسیک لاکچری