در خانه های ایرانی؛ آشپزخانه ها قسمت مهم و جذاب ماجرا هستند و خانم های خانه دار حساسیت زیادی در خرید وسایل و چیدمان دکوراسیون آن دارند.

اما برای اجرای این مهم؛ نیاز است یکسری موارد را در نظر گرفته و مرحله به مرحله پیش بروید که نتیجه نهایی دیزاین شما؛ یک محیط زیبا و در عین حال دلنشین و دلچسب برای کار باشد؛ چرا که ممکن است قسمت زیادی از وقتتان را در آن بگذرانید.

قدم اول: انتخاب سبک دکوراسیون

مثل اصولی که جهت دکوراسیون هر بخش از فضاهای داخلی منزلتان در نظر دارید؛ قدم اول انتخاب سبک دکوراسیون آشپزخانه شماست.

اینکه سبک انتخابی مطابق با سبک کلی دکوراسیون منزلتان باشد یا متفاوت؛ بستگی به فضای منزل شما خواهد داشت. چنانچه ابعاد کوچکی در اختیار دارید و قسمت های مختلف به یکدیگر دید دارند، بهتر است از یک سبک استفاده کنید تا آرامش در محیط برقرار باشد. اگر در خانه بزرگی زندگی می کنید، که قسمت های مجزایی دارد، می توانید از چند سبک استفاده کنید.

اگر می خواهید سبک مدرن را در این بخش از منزلتان اجرا کنید؛ باید به اصلی ترین ویژگی این سبک که سادگی و خلوت بودن فضاست؛ توجه کنید. پس بهتر است در انتخاب وسایل و قرار گیری آنها به این مورد توجه زیادی داشته باشید و از شلوغی زیاد و قرار دادن وسایل مجلل پرهیز کنید.

قدم دوم: انتخاب کابینت

بعد از اینکه سبک دکوراسیون داخلی آشپزخانه شما مشخص شد باید کابینت ها را متناسب با آن خریداری کنید

بعد از این مرحله، انتخاب سنگ یا صفحه ای که روی کابینت ها قرار می گیرد اهمیت پیدا می کند زیرا تنوع محصولات در این زمینه خیلی زیاد شده است و انتخاب مورد مناسب از بین انواع آنها کار سختی است.

همچنین باید به بودجه و هزینه ای که برای این بخش در نظر گرفته اید هم نگاهی بیاندازید.

قدم سوم: انتخاب وسایل آشپزخانه

حالا نوبت ظروف و وسایل مورد نیاز آشپزخانه و میز ناهار خوری است که باید خریداری شود و در سر جای خود گذاشته شوند.

دکوراسیون داخلی آشپزخانه شامل وسایلی که داخل آن قرار می گیرند می شود و هر چه وسایل با دقت بیشتری خریداری شوند؛ دکوراسیون داخلی آشپزخانه هم زیباتر خواهد بود. بهتر است در انتخاب سبک و وسایل آشپزخانه و رنگ و طرح آن ها به هارمونی وسایل و سبک کلی آشپزخانه و سایر قسمت های خانه هم توجه کنید و وسایلی را در آشپزخانه قرار دهید که با سایر وسایل در تناسب باشند و نیز  به بهترین نحو ممکن چیده شوند.

چیدمان این وسایل اهمیت ویژه ای دارد چون باید علاوه بر این که وسایل مورد نیاز دم دست شما باشند تا آشپزی و پذیرایی به راحتی انجام شود، لازم است که زیبایی و نظم آشپزخانه کاملا رعایت شود تا با حجم وسیله های زیادی که در این قسمت وجود دارد آشفتگی به وجود نیاید. زیرا در آشپزخانه ها نا منظم بودن وسایل باعث می شود که کل خانه هم به صورت نامنظم مشاهده شود مخصوصاً آشپزخانه های امروزی که معمولاً اپن یا به صورت جزیره ساخته می شوند.

خرید وسایل آشپزخانه متناسب با سبک دکوراسیون آن اهمیت خاصی دارد، یعنی اگر دکوراسیون مدرن را انتخاب کردید و از رنگ های ساده و خنثی مثل سفید و طوسی برای دیوارها استفاده کردید از وسایلی که در دکوراسیون سنتی استفاده می شود مانند وسایل برنزی و یا پر زرق و برق استفاده نکنید و حتی فرشی که در آشپزخانه استفاده می کنید و یا پرده ها باید با سبک کلی دکوراسیون مطابقت داشته باشد تا باعث زیباتر شدن فضای آشپزخانه شما شود.

قدم چهارم: دیزاین و چیدمان

برای اینکه دیزاین آشپزخانه شما به بهترین نحو انجام شود باید هر وسیله‌ ای در سر جای خود قرار گیرد و چیدمان آشپزخانه به صورت اصولی انجام شده باشد.

برای چیدمان آشپزخانه، کابینت ها که با توجه به شکل و معماری خانه در سر جایگاه مشخص خود قرار می گیرند و وظیفه شما چیدن وسایل داخل آشپزخانه و در داخل کابینت‌ها و قرار دادن وسیله های کاربردی تر در روی کابینت ها می باشد.

برای این منظور بهتر است وسیله های سنگین تر و بلورها را در کابینت های پایینی قرار دهید و وسایل سبک تر را در کابینت های بالایی بگذارید و وسیله‌ای که کاربرد بیشتری در پخت و پز دارند و همچنین وسایل پذیرایی را در جلوی دست قرار دهید تا برای پذیرایی و استفاده روزمره دچار مشکل نشوید. بر روی کابینت ها هم چاقو ها و کارد های پرکاربرد و همچنین سماور و غیره را قرار دهید و بهتر است از تراکم وسایل در یک نقطه بخصوص جلوگیری کنید زیرا زیبایی فضا گرفته می شود.

اگر آشپزخانه کوچکی دارید نیازی نیست که هر وسیله ای که در خانه های دیگر مشاهده می کنید در فضای آشپزخانه کوچک شما هم وجود داشته باشد و وسایلی که در آشپزخانه های خیلی بزرگتر جای دارند باعث شلوغی بیش از حد و ایجاد ظاهر آشفته و نامنظم در آشپزخانه شما می شوند.

پس بهتر است نظم و ترتیب در آشپزخانه کوچک برقرار باشد تا فضا بازتر دیده شود و اگر رنگ های روشن برای دیوارها استفاده کنید فضا باز تر دیده می شود و می توانید از میزهای نهارخوری جمع و جور  یا از اپن آشپزخانه به عنوان میز ناهارخوری استفاده کرده یا میز نهارخوری را کلا به فضای خارج از آشپزخانه منتقل کنید.

قدم پنجم: تزئینات

آشپزخانه فضایی ست که خانم های منزل زمان زیادی را در آن می گذرانند. پس چه بهتر که با استفاده از یک یا دو گلدان طبیعی به آن روح ببخشند. انتخاب فرش و پرده؛ هم راستا با سبک کلی دکوراسیون آشپزخانه هم می توانند به زیبایی این فضا کمک کنند.

همچنین می توانید از یک سری مگنت ها بر روی وسایل مختلف استفاده کنید. ولی همانطور که اشاره شد بهتر است فضای آشپزخانه خیلی شلوغ نشود. برای روی میز ناهارخوری هم می توانید از رانر به همراه یک گلدان کوچک یا یک مجسمه و ظرف تزئینی استفاده کنید.

و در نهایت یکسری ایده از طراحی های آشپزخانه های مدرن آوردیم که امیدواریم براتون مفید باشه.

مایان چوب، طراح و تولید کننده مبلمان نئوکلاسیک لاکچری