سبک سنتی ایرانی، همان سبکی است که یادآور گذشته، سنت، عقاید، فرهنگ، آداب و رسوم، سبک و طرز زندگی، نوع تفکر، اقلیم و خلاصه نگاه معمارانه ایرانیان در سالهای نه چندان دور بوده است.

در واقع سبک سنتی ایرانی در معماری داخلی را می توان ترکیبی از معماری اصیل ایرانی با طرح ها و نقوش اسلیمی در نظر گرفت که طی سالها با سبک زندگی و اقلیم ایرانی گره خورده و همچنان طرفداران خاص خود را دارد.

اگر شما هم جزء این طرفداران هستید؛ پیشنهاد می کنیم چند دقیقه وقت گذاشته و این مقاله را مطالعه کنید که ایده هایی در دسترس و ساده را جهت دکوراسیون منزلتان به سبک ایرانی برایتان فراهم آورده است.

1-cover-2

1: استفاده از فرش های سنتی و پشتی

برای طراحی داخلی منزل به سبک سنتی بهتر است از فرش ها با طرح سنتی و رنگ های گرما بخش استفاده نمایید همچنین می توانید در طراحی داخلی منزل به سبک سنتی از ترکیب وسایل مدرن و قدیمی استفاده نمایید.

بهتر است قسمتی از اتاق نشیمن با سبک سنتی را مبل قرار ندهید و فقط از فرش و پشتی در این قسمت استفاده نمایید و اگر در فصل سرما به سر می برید می توانید در یکی از اتاق هایتان کرسی بسازید.
استفاده از کوسن و رومیزی های سنتی و روپشتی های ترمه نیز می تواند باعث زیباتر به نظر رسیدن دکوراسیون نشیمن و اتاق خواب شود.

2: شمعدان های لاله عباسی؛ یادآور قدمت و اصالت

در نورپردازی منزل با سبک سنتی؛ اغلب لوسترهای سنتی حباب دار و رنگی به چشم می خورند که این لوسترها زیبایی و گرمای خاصی را به فضای قسمت های مختلف منزل می بخشند.

همچنین به جای استفاده از آباژور بهتر است از شمعدان های لاله عباسی استفاده کنید که این شمعدان ها می توانند فضای منزل را از این رو به آن رو نمایند.

3: نوع پرده و تزئینات در دکوراسیون سنتی ایرانی

برای دکوراسیون های سنتی بهتر است از پرده های ساده استفاده نمایید و از نصب کردن پرده های سلطنتی خودداری نمایید.

همچنین می توانید در فضای اتاق نشیمن تختی را قرار دهید و با کمک گلیم و پشتی روی تخت را بپوشانید.

اگر شما به چیدمان سنتی علاقه مند هستید می توانید به جای استفاده از ظرف های کریستال و چینی به سمت سفال ها و ظرف های سرامیکی خوش نقش و نگار بروید همچنین چینی های گل قرمز را هم می توانید به عنوان وسایل تزیینی استفاده نمایید.

برای تزیین دیوارها نیز اغلب از تابلوهای خط شکسته نستعلیق و تابلوهای منبت کاری و معرق یا تابلوفرش های اصیل استفاده می شود.

اگر در منزل شما طاقچه وجود دارد می توانید از روطاقچه ای مثلثی و آینه و شمعدان های سنتی استفاده نمایید در صورت نداشتن طاقچه می توانید شلف های دیواری ساده و چوبی را روی دیوار نصب کنید.

برای تزیین قسمت های مختلف منزل بهتر است گل و گیاهان درون گلدان های سفالی رنگ نخورده کاشته شوند تا حس نوستالژیک در فضاهای مختلف منزل ایجاد شود.

4: چطور آشپزخانه سنتی داشته باشیم؟

برای طراحی دکوراسیون اپن آشپزخانه یا چهارچوب راهروی ورودی بهتر است از پرده هایی که با مهره های فانتزی زیبا و رنگی ساخته شده اند استفاده نمایید.
در طراحی دکوراسیون سنتی آشپزخانه نیز کابینت های چوبی و کابینت های کلاسیک به چشم می خورند همچنین بهتر است در فضای آشپزخانه گلدان های زیبا و سفالی را قرار دهید.

استفاده از سماورهای زغالی قدیمی و ظروف مسی هم در این سبک دکوراسیون مشهودند.

مایان چوب، طراح و تولید کننده مبلمان نئوکلاسیک لاکچری