این روزها در دنیای دکوراسیون داخلی، طراحی خاصی از آشپزخانه  با سبک “جزیره ای”  مد شده  که با سبک طراحی که کاملا متضاد کابینت‎های اپن رایج آشپزخانه قرار دارد، از محبوبیت بسیار بالایی هم برخوردار شده است.

در چیدمان معمول آشپزخانه ها،  بیشتر کابینت‏‎ها به صورت قفسه‎ ای روی دیوارهای آشپزخانه قرار می‎گیرند، اما در مورد آشپزخانه‎ های جزیره‎ ای کابینت کاملا در وسط فضا قرار گرفته و شکل و شمایل متفاوتی را خلق می کنند. در واقع این کابینت مثل جزیره به جایی متصل نیست و بوسیله‎ محیط آشپزخانه احاطه شده است و علت نامگذاری آن هم به همین خاطر است . اگر شما هم مشخصاً با این سبک آشپزخانه ها آشنایی کامل ندارید،  با مایان چوب تا انتهای این مطلب همراه باشید.

111

آشپزخانه جزیره ای چیست؟

بارزترین ویژگی‎ آشپزخانه جزیره‎ ای نسبت به سایر طراحی‏‌های آشپزخانه به چیدمان کابینت‎های آن برمی‎ گردد.

در این مدل طراحی کابینت‏‎ها به صورت ردیفی در مرکز آشپزخانه قرار می‎گیرند که به آن جزیره یا کانتر گفته می‏‎شود. در واقع این کانتر، بخش اصلی آشپزخانه است که بار بسیاری از فعالیت‏های رایج در آشپزخانه را به تنهایی بر عهده دارد.

کانتر یا جزیره یا همان کابینت وسط آشپزخانه کاربردهای بسیار بالایی دارد و می ‎تواند به بسیاری از نیازهای شما به طور همزمان پاسخ دهد. شما می‎ توانید با نصب تجهیزات آشپزخانه در آن، که معمولاً سینک ظرفشویی و اجاق گاز هستند، عمل پخت‎ وپز و آشپزی را روی آن انجام دهید.

همینطور کانتر می ‎تواند به عنوان میز ناهارخوری نیز بکار برده شود و خانواده ‎تان را دور هم جمع کند. این کابینت با کاربردهای چندمنظوره خود می تواند استفاده‎ بهینه‎ ای از فضا داشته و در واقع به عنوان قلب تپنده خانه ‎تان عمل نماید. کانترها با طراحی ‎های جالب و متفاوت خود می ‎توانند فضای شیک و مدرنی را در منزلتان ایجاد کرده و دکوراسیون منحصربه فرد و بی‎نظیری بسازند.

333

انواع کانتر

خوشبختانه امروزه وجود مواد و متریال‎ های مختلف باعث طراحی‎های جالبی از کانترها شده است که در نوع خود بسیار منحصربفرد هستند. شما در انتخاب و طراحی نوع کانتر هیچ محدودیتی ندارید و می توانید متناسب با سلیقه و دکوراسیون خود از انواع کانتر چوبی، استیل، سنگی، بتن، روی و یا از ترکیب آن‎ها با هم استفاده کنید. فقط در هنگام انتخاب کانتر باید طرح کلی آشپزخانه را در نظر بگیرید تا دکوراسیون هماهنگ و منسجمی بسازید.

در مورد آشپزخانه‎ های کلاسیک بهتر است که از چوب و با کنده‎ کاری‎ های مخصوص استفاده کنید.

حتی امروزه کانترهای متحرک نیز طراحی شده ‎اند که به راحتی در فضای آشپزخانه جابه‌جا می‎‏ شوند. در این نوع کانترها دیگر امکان جاسازی اجاق گاز و سینگ ظرفشویی وجود ندارد و فقط شما می‎ توانید از آن به عنوان میز ناهارخوری و کابینت‎ برای ذخیره‎ سازی ظروف در خانه استفاده کنید.

222

مزایای آشپزخانه جزیره‌ای:

محبوبیت آشپزخانه ‎‏های جزیره ‎ای باعث شده است که طراحان داخلی انواع شکل و طراحی‎ های کانتر را به شما عرضه نمایند. در مورد فضاهای کوچک این سبک طراحی می‎ تواند بسیار مفید واقع شود. اگر شما فضای زیادی برای جداسازی محلی برای تهیه غذا و سرو آن ندارید، می‎ توانید با کمک کانتر آن‌ها را با هم ترکیب کرده و از دکوراسیون داخلی منزلتان، بهترین استفاده را داشته باشید.

یک مزیت دیگر آشپزخانه ‎های جزیره‌ای تنوع و زیبایی کانترهاست که می ‎تواند رنگ و روح تازه ‎ای به دکور شما دهد. شما می‎ توانید از انواع رنگ‎های تیره و روشن برای آن استفاده کنید و حس طراوت و زندگی را در محیط زندگی‎تان جاری سازید. مطمئن باشید که رنگ‌های جسورانه باعث می‎‏ شوند طراحی‌ شما بیشتر به چشم آید و همه متوجه تغییر دکوراسیون‎تان می شوند. همینطور می ‎توانید با استفاده از رنگ و مواد متفاوت کانتر نسبت به کفپوش، تضاد جالبی را در فضای آشپزخانه‎ تان بسازید.

777

و اما سخن آخر

همانطور که گفتیم امروزه انواع مدل کانتر برای آشپزخانه ‎ها طراحی شده است. اما لازم است که شما قبل از انتخاب در مورد کاربرد کانتر در آشپزخانه‎ تان فکر کنید تا راحت ‎تر بتوانید طرح موردنظرتان را بیابید.

چیدمان آشپزخانه تا حدود زیادی به اندازه و معماری فضای آشپزخانه بستگی دارد. اگر شما هم مشتاق هستید از سبک جزیره‎ ای برای فضای آشپزخانه‎ تان استفاده کنید، بهتر است قبل از هر چیزی اندازه آشپزخانه را بدست آورده و پلان یا همان نقشه اولیه فضا را رسم کنید. حال با توجه به شکل فضا راحت ‎تر می ‎توانید چیدمان مناسب را پیدا کنید.

666

مایان چوب، طراح و تولید کننده مبلمان نئوکلاسیک لاکچری